Keď som začínal s chovom exotického vtáctva, mal som veľmi veľa otázok, či nepochopení na ktoré som hľadal odpovede. V mojom prípade bol hlavný zdroj informácii internet, avšak niekedy sa mi stávalo že som na moju otázku hľadal odpoveď veľmi dlho, hľadal som aj v iných jazykoch, ale stalo sa že som odpoveď aj nenašiel. V takom prípade je nutné hľadať v iných zdrojoch, najlepšie v knihách, iných publikáciách alebo najlepšie od iného chovateľa. Jednou z takýchto otázok, na ktorú som dlho nenachádzal odpoveď, a všimol som si, že s tým majú problém aj iný začínajúci chovatelia, je nasledujúca otázka:

Čo znamenajú číselné označenia 1,0 | 0,1 | 1,1 | 0,0,1 | a pod., ktoré sa často nachádzajú na inzerátoch, alebo pri popise fotografii vtáctva.

Príklad:

Zdroj: www.ifauna.cz
Zdroj: www.ifauna.cz

 

Odpoveď/vysvetlenie

Horeuvedené číselné označenie vyjadrujú pohlavie jedinca. Najčastejšie sa s týmto označením môžeme skutočne stretnúť pri inzercii, ale tiež pri popisoch atď.. Je totiž jednoduchšie napísať 1,0 astrild bielolíci, než samec astrilda bielolíceho. A teda čo každé to číselné označenie znamená?

Tu je tabuľka:

1,0 = jedinec samčieho pohlavia (samec)

0,1 = jedinec samičieho pohlavia (samica)

0,0,1 = jedinec s neurčeným pohlavím

1,1 = pár (samec + samica)

Jedinec s neurčeným pohlavím môže byť napr. mláďa u ktorého ešte nie sú vyvinuté rozpoznávacie znaky, alebo jedinec ktorý vyzerá ako samec ale trebárs ešte nespieval. V prípade že je jedincov viac, možno ich všetkých označiť tiež týmito číselnými skratkami, napr.: mám v chove 7 samcov – označenie by bolo 7,0  |  mám v chove 5 samíc – označenie bude 0,5  . Takéto označenie možno poučiť aj pri pároch vtákov, alebo viacerých jedincov, napr.: mám v chove 14 samcov a 9 samíc – označenie bude 14,9 .

Dúfam že som vám, začínajúcim chovateľom, či tým ktorí toto označenie nepoznali pomohol, a že už vám nebude robiť problém orientovať sa v „chovateľských šifrách“ 🙂

Autor príspevku: Jaroslav Dvorský