Ovocie a zelenina


Zelené kŕmenie | ovocie, zelenina, bylinky

ocBAayQ

Pod názvom zelené kŕmenie sa skrýva množstvo zelených rastlín, plodov, ovocia a zeleniny ktoré môžeme predkladať ako časť kŕmnej dávky astrildovitým vtákom. Skrmovanie krmiva tohto druhu má samozrejme svoje kladné a záporné stránky ktoré popíšem.

Zelené kŕmenie alebo jednoducho rastliny obsahujú množstvo látok, minerálov, vitamínov, vlákniny, cukrov… ktoré majú pre organizmus astrildovitých veľký význam. Viac…

Navyše sa jedná o prirodzený zdroj týchto látok (nie synteticky doplňované vitamíny) čo je jednoducho povedané prirodzenejšie.

Avšak netreba zabúdať na riziká ktoré číhajú pri skrmovaní, jedná sa najmä o : otravu jedovatými rastlinami, prenos infekčných, bakteriálnych alebo plesňových ochorení atď.

Aj keď u tohto krmiva ide ako už bolo spomenuté o prirodzený zdroj látok, treba ho podávať rovnako s mierou. Na príklad, podávaním veľkého množstva šalátových listov sa viac ako pravdepodobne vyskytne u niektorých jedincov hnačka ktorá môže viesť k ďalším ochoreniam zažívacieho a vylučovacieho charakteru.

V mojom chove používam niekoľko druhov zeleného kŕmenia ktoré sa budem snažiť popísať.

Listy púpavy lekárskej

Je veľmi vhodným zdrojom krmiva pre všetky druhy astrildovitého vtáctva, niektoré jedince ho prijímajú s obľubou niektoré menej ale takmer vždy je v klietkach vítaná. Podávam predovšetkým malé, čerstvé lístky ktoré sú jemné a vtákom lepšie požieratelné. Listy je možné podávať aj nakrájané ako súčasť vaječnej zmesi.

Púpava lekárska
Púpava lekárska

Hviezdica prostredná (Stellaria media)

Je to burina, ktorej je takmer vždy dostatok. Z môjho pohľadu najvhodnejšie zelené krmivo, najmä pre svoje veľmi jemné lístky a to že vydrží dlho „čerstvá“.

V mojom chove ju rady berú všetky jedince aj keď mizne z klietok asi pomalšie než púpava lekárska.

Skorocel (Plantago)

Podávam predovšetkým malé, jemnejšie listy. Skrmujem len druh s okrúhlymi listami. Výhodou skrmovania sú látky ktoré skorocel obsahuje a majú antibakteriálny účinok. Podávam aj v sušenej forme, pomrvený do vaječnej zmesi.

Skorocel kopíjovitý
Skorocel kopíjovitý

Šalát

Môžeme podávať všetky druhy od čínskeho, zeleného, ľadového… U tejto rastliny ale treba dávať pozor na neprekrmovania pretože často spôsobuje preháňanie kvôli čomu ho aj veľa chovateľov neodporučuje. Vhodné je podávať veľmi malé množstvo a pozorovať či sa u vtákov neprejavujú nejaké ťažkosti.

Samozrejme možno podávať ešte nesporné množstvo rastlín, hore uvedené sú len druhy ktoré skrmujem v mojom chove ja.

Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina

 Plody a bobule

Bobuloviny popíšem len v krátkosti pretože si myslím že ich skrmuje málo chovateľov astrildovitých pretože svojou štruktúrou nie sú pre ich veľkosti veľmi vhodné.

Brusnice, jarabina, hloh, rýbezle u každého z týchto druhov bobulovín je veľkou výhodou ich vysoký obsah vitamínu C, ktorý ma účínok na podporu imunity čo je v chove vtáctva veľmi vhodné. Avšak svojou veľkosťou je ťažké ich u vtákov veľkosti astrildovitých vôbec skrmovať. Jedinou z možností podávania je podávanie v pomletom stave, buď samé alebo zakomponované do vaječnej zmesi.

Jablko, hruška

Jablko
Jablko – veľmi obľúbený druh ovocia u väčšiny astrildovitých vtákov

U astrildovitých asi najobľúbenejšie druhy ovocia (aspoň v mojom chove J), ich výhodou je

Hruška
Hruška

vysoký obsah vody, vit. C a iných vitamínov. Podávam ich celoročne nakrájané na plátky o hrúbke cca 2-3 mm zastrčené do mriežok klietky. Podávať môžeme aj pomaranče, mandarinky, kiwi či banány je potrebné ich ale nakrájať na tenké plátky.

 

Uhorka (šalátová)

Výborný zdroj krmiva, vtáky ju prijímajú celkom s obľubou. Podávam ju nakrájaný na plátky (ako u jablka).

Uhorka šalátová
Uhorka šalátová – veľmi obľúbená, u niektorých druhov až vyžadovaná

 

 

Mrkva

Z plodov podávaní v mojom chove najšastejšie keďže sa jedná o zložku vaječnej zmesi. Podávať ju možno aj samú, nastrúhanú nadrobno. Je výborným zdrojom provit. A, karoténu…

O skrmovaní zeleného krmiva platí jedna zásadná rada, je treba naň vtáky naučiť. Je celkom možné že keď podáte svojej zebričky plátok jablka tak si ho ani nevšimne. Preto je treba jej ho podávať neustále, alebo zakomponovať ho do niečoho čo má rada, raz si určite odďobne.

Mrkva
Mrkva – väčšinou podávaná ako súčasť vaj. zmesi