Vitamíny a minerálne látky 

Vitamíny sú látky organického pôvodu ktoré nemajú žiadnu energetickú hodnotu. Pre organizmus majú však veľký význam. Regulujú a riadia rôzne biochemické procesy v organizme. Preto sa tiež nazývajú biokatalyzátory, podobne ako hormóny a enzýmy ale tie si organizmus dokáže vyprodukovať sám, na rozdiel od vitamínov ktoré nie, a preto si ich musí neustále dodávať.

V chove astrildovitých vtákov možno vitamíny považovať za látky ktoré ovplivňujú úspech alebo neúspech ich chovu. Prečo sú vitamíny také dôležité?

Ako už bolo spomenuté organizmus nie je schopný si tieto látky sám vyprodukovať preto je potrebné ich dodávať, avšak organizmus nie je schopný vitamíny ani uschovávať pre neskoršie potreby a tu je kameň úrazu. Veľa chovateľov podáva vitamíny napr. raz do týždňa či dlhšieho obdobia a vo väčšej dávke, v domnienke že bude mať vták na dlhšie. Ale organizmus čiže vták si nie je schopný vitamíny „odložiť pre potrebu“ a preto je potrebné podávať vitamíny plynule. Pri podávaní vitamínov by sme však mali dbať na to aby sme ich nepredávkovali, k čomu môže ľahko dôjsť. Najúčinnejšie je podávať vitamíny v malých dávkach ale pravidelne. V období biologického pokoja je nutné zabezpečiť ich podávanie aspoň 2x týždenne lebo len tak zabezpečíme dobré pripravenie a oddýchnutie organizmu počas oddychu na hniezdenie. Počas hniezdenia je nutné prísun vitamínov zvýšiť minimálne na podávanie 4x do týždňa, avšak ako už bolo spomenuté v menších dávkach, pretože počas hniezdenia môže mať nadmerný prísun vitamínov za dôsledok nadmerné nabudenie vtákov ktoré hniezdia a tie budú následne vyhadzovať vajcia alebo neustále začínať novú a novú znášku. Zvlášť u samcov je nutné dbať na nepredávkovanie pretože samec na rozdiel od samice ktorá znáša vajíčka, nemá ako vitamíny využiť vo väčšom množstve. 

Nedostatok vitamínov tzv. hypovitaminóza či až avitaminóza čo je vymiznutie vitamínov z organizmu, má za následok onemocnenie organizmu.

Pokiaľ sa jedná o nedostatok jedného vitamínu tak je to monoavitaminóza, pri nedostatku viacerých vitamínov zase polyavitaminóza. Pokiaľ astrildovitých chováme vo vyhovujúcich podmienkach, s dostatkom slnečného svetla, a podávame rozmanitú potravu zloženú zo semien, ovocia a zeleniny, kŕmenia živočíšneho pôvodu alebo náhrad tohto kŕmenia tak nemôžu mať (alebo by aspoň nemali mať) nedostatok vitamínov. V takom prípade by bolo napr. podávanie vitamínových prípravkov pravidelne na škodu. 

V nasledujúcich riadkoch popíšem význam jednotlivých vitamínov pre organizmus a čo môže spôsobiť nedostatok týchto vitamínov. 

Vitamíny lipofilné (rozpustné v tukoch) 

Vitamín A (retinol, axeroftol)

Do organizmu sa dostáva vo forme provitamínu – karoténu. Jeho významná funkcia je podpora obranyschopnosti organizmu. Je nazastúpitelný pre funkciu kože, rast buniek, činnosť rady žliaz, má vplyv na rozmnožovanie, zrak. Je potrebný pre správnu funkciu nervovej sústavy.

Nedostatok tohto vitamínu zvyšuje možnosť onemocnenia dýchacieho ústrojenstva, zažívacie problémy a prepuknutia infekcie. Denná spotreba vitamínu A je u astrildovitého vtáctva značne vysoká cca 40 000 mj, pre porovnanie spotreba vit. A u sliepok je denne 10-12 000 mj. Tu platí pravidlo že čím menší teplokrvný organizmus tým je spotreba látok väčšia.

Vitamín A je obsiahnutý v: mrkve, žíhľave, šaláte, špenáte, skorocely, v mlieku, v naklíčených zrnách, žĺtku atď..

 Vitamín D (kalciferol)

Je dôležitý pre látkovú výmenu vápniku a fosforu v org. U astrildovitého vtáctva je jeho potreba tiež dosť vysoká – 6000 mj. Je potrebný pre správny rast kostí, a peria. Jeho nedostatok spôsobuje rednutie kostí, stratu peria alebo ochorenia ako – dna, rachitídu (krivica). Pri jeho nedostatku si vtáky vytrhávajú perie, sú náchylné k zlomeninám kostí, znesené vajíčka majú tenkú škrupinu, a embriá často zahynú už v prvej tretine vývoja. Prejavuje sa tiež silnými otokmy pokožky, degeneráciu pečene a ladvín. Vyliahnuté mláďatá sú slabé (zákrpky) a liahnutie je často oneskorené. Predávkovanie tohto vitamínu je veľmi nebezpečné, môže mať za následok ovápňovanie kostí, kŕče… Existujú 2 druhy vitamínu D a to D2 a D3. Predávkovanie je viac možné u vitamínu D3, ktorý sa u vtákov ľahšie využíva v organizme, preto je lepšie podávať vitamín D2, ktorý má pre vtáky výrazne nižšiu účinnosť.

Vitamín D je obsiahnutý v rybacom tuku, zelených rastlinách, mlieku, a vaječnom žĺtku. Vitamín D3 si vtáčie telo dokáže vytvoriť samo, pokiaľ je vystavené ultrafialovému slnečnému žiareniu. 

Vitamín E (tokoferol)

Vitamín E ovplivňuje funkciu orgánov, rast, rozmnožovanie. Má významnú antioxidačnú schopnosť, čím zabraňuje oxidácii tukov v tele. Zlepšuje využitie najmä vit. A, a úzsko súvisí s funkciou selénu. Pravdepodobne sa navzájom dopĺňajú pri ich funkcii ochrany tukov. Funkcia vitamínu E je predovšetkým obrana proti stresu (antistresový vitamín). Dobre pôsobí na zvýšenie plodnosti. Pri jeho nedostatku sa znižuje plodnosť (najmä samcov), dostavujú sa problémy s nervovou sústavou, nedostatok vit. E tiež zvyšuje mortalitu zárodkov, organizmus je náchylnejší na infekcie a iné ochorenia. Vitamín E je obsiahnutý najmä v klíčkoch a zelených rastlinách. 

Vitamín K (fylochinon)

Vyskytuje sa v troch formách: K1,K2, K3. Jeho význam spočíva v podporovaní tvorby protrombínu a tým je nevyhnutný pre správne zrážanie krvi. K1 je prirodzený a je obsiahnutý v zelených rastlinách, K2 je produkovaný črevnou mikroflórou, a K3 nahradzuje syntetický menandión. Pre vtáky je veľmi dôležitý pretože vtáky ho nedokážu syntetizovať v črevách (K2), na rozdiel od iných zvierat. 

Vitamíny hydrofilné (rozpustné vo vode) 

Vitamíny skupiny B 

Vitamín B1 (tiamín, aneurin)

Zúčastňuje sa na metabolizme cukrov, a veľmi ovplivňuje ukladanie glykogénu v pečeni a premenu kyseliny pyrohroznovej, ktorá je prechodným produktom pri odbúravaní cukrov. Je dôležitý pre správnu činnosť nervovej sústavy, funkciu tráviaceho ústrojenstva a správny rast. Jeho nedostatok spôsobuje slabé liahnutie a znižuje obranyschopnosť mláďat. Jeho nedostatok sa u mláďat prejavuje riedkym trusom. Jeho nedostatok spôsobuje tiež anémiu (chodokrvnosť). V prírode je dosť hojne obsiahnutý najmä v zelených rastlinách, a v semenách. Jeho zdrojom sú tiež otruby a kvasnice. 

Vitamín B2 (ryboflavín, laktoflavín)

Jeho funkcia spočíva v metabolizme fosforu. Je obsiahnutý vo všetkých telových tekutinách. Zlepšuje využiteľnosť krmiva. Má predovšetkým dobrý vplyv na funkciu kože a peria. Jeho nedostatok spôsobuje kožné výtoky, malátnosť, závraty, stratu alebo vytrhávanie si peria, nechutenstvo, preháňanie, a chudnutie.

Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Je nevyhnutný pre predchádzanie ochoreniam kože, a jeho podávanie zvyšuje odolnosť voči infekciám.

 Vitamín B6 (pyridoxin, adermin)

Je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy, vnútornú látkovú premenu, funkciu pečene. Veľmi dôležitý je pre tvorbu hemoglobínu. Ovplivňuje tiež činnosť kože. Má pozitívny vplyv na rast mláďat. Vyskytuje sa v kvasniciach, semenách (najmä v klíčiacich), a tiež v zelenom krmive. 

Vitamín B12 (kobolamín, cyanokomolamín)

Je dôležitým vitamínom pre tvorbu krvi a bunkovú činnosť v ústrednej nervovej sústave. Jeho nedostatok býva najmä počas problémov s tráviacou sústavou. Jeho nedostatok spôsobuje spomalenie rast, znižuje plodnosť a org. trpí anémiou. 

Pri nedostatku vitamínu B je ťažké určiť o ktorý konkrétne sa jedná, preto by sme pri liečení podávať komplex týchto vitamínov. 

Vitamín H (biotín)

Pôsobí na správnu funkciu kože, kvalitu operenia a funkciu mazových žliaz a kožné pigmenty. Má pozitívny vplyv na nervovú sústavu. Je taktiež obsiahnutý v kvasniciach a najmä klíčiacich semenách. Jeho nedostatok spôsobuje najmä vypadávanie peria. 

Vitamín C (kyselina L – askorbová)

Je dôležitý pri výmene kyslíka (bunkové dýchanie). Uľahčuje tvorbu obránných látok a pomáha pri hojení rán. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, výtoky, krvácanie, a malú odolnosť voči infekciám. Je dobré zvýšiť jeho podávanie pred hniezdením (znášaním vajíčok) aby sa samica nevyčerpala. Je obsiahnutý v citrusových plodoch, v klíčiacich semenách, zelenom kŕmení a ovocí. 

Minerálne látky 

Minerálne alebo tiež anorganické látky sú pre astrildovité vtáctvo veľmi dôležitou živinou. Sú to látky neergenetické (nespálitelné). Ich dôležitou úlohou je predovšetkým tvorba kostí, peria, tkanív. Sú súčasťou krvi, telových tekutín. Pôsobia tiež ako katalyzátory.  Naproti vitamínom majú veľkú výhodu že organizmus je schopný si ich v určitom množstve uchovať (odložiť). Z minerálnych látok je pre vtáčie telo najdôležitejší vápnik a fosfor (tvorba kostí, a operenia), taktiež sodík, horčík, draslík, chlór, síra, železo, meď mangán, kobalt, zinok, selén a jód. Pri nedostatku minerálnych látok org. siaha po vlastných zdrojoch čím sú najmä kosti. V takom prípade sa znižuje obranyschopnosť organizmu, kosti rednú, nastupujú ochorenia opornej sústavy. Minerály je potrebné podávať po celý rok, aj keď sú obsiahnuté v semenách a zelenom kŕmení, treba ich dotovať napr. v sépiovej kosti, grite, piesku, minerálnych blokoch…

Jednotlivé minerálne látky nebudem popisovať ako vitamíny pretože si myslím že nie je možné ich podávať jednotlivo (len niektoré) a ich nedostatok je možné jednoduchšie nahradiť než konkrétne vitamíny ktorých nedostatok má svoje špecifické príznaky. 

Doplnky kŕmenia, vitamínové a minerálne prípravky 

V chove v zajatí nie je možné podávať všetko to čo má vták k dispozícii vo voľnej prírode, a aj pri podávaní rozmanitej náhradnej potravy sa môže vyskytnúť nedostatok určitej látky. Dnes už nie je problém zohnať prípravok ktorý dodá vtákom komplex vitamínov či jednotlivé vitamíny alebo minerálne látky. Dokonca je ich na dneškom trhu až nadmerné množstvo a tak môže byť najmä mladý neskúsený chovateľ zmetený tým ktorý prípravok či produkt si zadovážiť. Od vtedy ako sa venujem chovu astrildovitého vtáctva som vystriedal naozaj všetky prípravky a doplnky potravy ktoré mi padli do oka, a niektoré z nich používam dodnes pretože sa mi najviac osvedčili. Dané prípravky a doplnky potravy alebo aspoň niektoré z nich ďalej popíšem. 

Roboran pre exoty – používam

Jedná sa snáď medzi českými a slovenskými chovateľmi o najznámejší vitamínový a minerálny prípravok. Je bielej až sivohnedej farby, práškovej konzistencie. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B12, E, K3, niacín, pantotenam vápenatý, chlorid chiolínu, vápnik a dalšie stopové prvky ktorých obsah je vo vyváženom fyziologickom pomere. Jeho podávanie je vhodné preventívne proti nedostatku týchto látok a tiež ako dietický doplnok. Treba ho podávať podľa návodu ako aj iné prípravky. Ja ho podávam len do domácej vaječnej zmesi pričom na každú malú misku posypem rovnomerne asi za špičku čajovej lyžičky tohto prípravku. Podával som ho už v začiatkoch môjho chovateľstva a po preskúšaný iných prípravkov som sa k nemu vrátil a podávam do dodnes pretože mám pocit že je najlepší a najmenej „škodný“.

Cena: 2,56 €/ 100g balenie 

 

 

Nutrimix (Vitamix)EX (Biofaktory)

Po Roborane asi druhý najlepší prípravok. Obsahuje väčšie spektrum vitamínov a minerálnych látok a tým je naozaj „látková bomba“. Treba dávať pozor pri jeho dávkovaní aby sme ho nepredávkovali. Má výraznú „vôňu“, žltohnedé sfarbenie a je tiež práškovej konzistencie. Obsahuje: vitamíny – A,D,E,K,B1,B2, B6, B12, kyselinu pantoténovú, niacín, cholín, lyzín, metionín, vápnik, fosfor, sodík, železo, meď, zinok, mangán, jód a selén. Jeho podávanie je vhodné majmä počas hniezdenia, kŕmenia mláďat, preperovania a dlhodobej záťaže organizmu. Podával som ho do domácej vaječnej zmesi a tiež naklíčených zŕn, rovnomerným posypaním podobne ako Roboran.

Cena: 2,08 €/ 80g balenie 

 

 

 

Hydrovit AD3 – používam

Jedná sa o vo vode rozpustný prípravok. Ako z názvu vyplýva obsahuje vitamín A a D3. Má žltú farbu a olejovitú konzistenciu. Podporuje najmä imunitný systém (viď vitamín A) a je výborný pri nedostatku vápnika a vitamínu D či pri ich zvýšenej potrebe. Pri jeho podávaní treba obzvlášť dbať na predpísané dávkovanie a dôvod prečo je prípravok podávaný (liečebne, preventívne) čím je aj zmenené dávkovanie. U astrildovitého vtáctva je dávkovanie: preventívne 6-8 kvapiek na 1l vody, liečebne 10-12 kvapiek na 1l vody, po dobu dvoch dní. Používam ho v mojom chove zatiaľ 1 rok (2012-2013), a nejdem si ho vynachváliť. Podávam ho pred začatím, a po skončení chovnej sezóny, mláďatám počas preperovania, keď je jedinec malátny, má poškodené perie, kožu, alebo je v oslabení imunity. V týchto prípadoch aj napriek predpísanému dávkovaniu volím len preventívne dávkovanie. Predsa len prípravok obsahuje vitamín D3 ktorý sa u vtákov veľmi ľahko vstrebáva a jeho predávkovanie môže nastať aj mi miernom navýšení prísunu tohto vitamínu. Preto volím pre istotu väčšinou 6-8 kvapiek/1l vody, po dobu 2 dní.

Cena:1,79 €/ 25ml balenie 

 

Acidomid E (Benefeed) – používam

Tekutý prípravok, obsahuje: minerálne látky, elektrolyty, organické kyseliny (mravčia, propiónová, mliečna, octová, citrónová a ďalšie), vitamín C, extrakty prírodného pôvodu, upravená pitná voda. Podáva sa do pitnej vody počas celého roka. Jeho význam spočíva v prevencii voči kokcidióze a iným bakteriálnym ochoreniam. Jeho podávanie do vody, vodu okysluje a tým zabraňuje aby sa v nej premnožili baktérie, plesne a riasy. Nepodávam ho počas tvorby vajíčok u samice, pretože odbúrava vápnik.

 

Cena: 2,70€/ 250ml balenie  

 

 

 

 

Aminosol (Biofaktory) – používam

Komplex hydrofilných vitamínov, aminokyselín a solí makroprvkov v tekutej forme.

Obsahuje: Vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6, kalcium pantotenát, biotín, nicotínamid, cholínchlorid, L-lyzín, DL-metionín, chlorid sodný, chlorid horečnatý, tryptofan, cystín, leucín, isoleucín, arginín, valín, L-treonín, fenylalanín, glukóza.

Podávam ho pred a po hniezdení, počas preperovania mláďat, novo zakúpeným vtákom, pri preperovaní alebo dorastaní vytrhaného peria, a vtákom po liečbe. Na to je naozaj výborný prípravok. Má prijemnú vôňu „krmiva“ a žltú farbu. Dávkovanie: 1ml/1L vody.

Cena: 1,79 € /30ml balenie

 

 

 

Supervit D (Biofaktory)

Jedná sa o multivitamínový vodorozpustný prípravok, práškovej konzistencie a oranžovej farby. Obsahuje: Vitamín A, vitamín D3, vitamín E, vitamín K3, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6, vitamín B12, niacínamid, pantotenan vápenatý, vitamín C, kyselina listová, biotín, inositol. Podával som ho raz a 3 krát do týždňa, najmä počas kŕmenia mladých. Keď som videl že niektorý vták je „nie vo svojej koži“, tak som ho podal po dobu dvoch dní do vody, všetkým vtákom v klietke.

 

Cena: 1,31€/ 100g balenie 

 

 

 

Grit – používam

Je to zmes drobných kamienkov, drvených mušlí, lastúr…, ktorá je potrebná pre mechanické trávenie potravy v tráviacej sústave astrildovitých vtákov. Podávam ho v samotnej miske a vtáky ho majú k dispozícii po celý rok. Možno ho premiešať s nižšie uvedeným pieskom KRYSTAL alebo inými pieskami. Ja ho ešte obohacujem o prípravok Humac natur exot popísaný nižšie. Špeciálne nebudem popisovať konkrétny produkt pretože sú v podstate všetky rovnaké a sám nemám žiaden obľúbený, ktorý by som preferoval.

Cena: cca 4€/2kg 

 

 

Piesok Shall sand KRYSTAL (Versele-laga) – používam

doplnkove-krmivo-pre-vtaky-grit-versele-laga-orlux-shell-sand-kristal-231.thumb_275x275Tento piesok je bielej farby a dosť jemnej štruktúry. Obsahuje drvené lastúry, mušle a škrupiny. U vtákov v mojom chove je veľmi obľúbený, najmä samice ho vyhľadávajú pred znášaní vajíčok, na ktoré má výborný vplyv. Tento piesok býva často nazývaný aj anízový, pretože je anízom ochutený. Aníz má výraznú vôňu a tak si ho vtáky rýchlo obľúbia.Má tiež pozitívny vplyv na trávenie ako každý piesok.

 

Cena: 4,80€/5kg

 

 

 

Humac natur exot (Chov natur) – používam

IMG_0801HUMAC Natur je veterinárny prípravok, práškovej konzistencie, hnedočiernej farby. Je 100% prírodnou látkou. Jeho aplikáciou sa znižuje výskyt črevných ochorení u zvierat, a napomáha k náprave dobrého zdravotného stavu.

Podávam ho neustále na grit a cca 4 krát do mesiaca na zmes zŕn. Viac tu: http://www.australianastrild.eu/humac-natur/

 

 

Cena: 3,50€/0,50kg 

 

 

 

Kalciové tablety – používam

 Tieto kalciové tablety sú 100% vápnik bez obalu tablety… Používam ho len pred znáškou, kedy pomrvím tabletu do vaječnej zmesi. Výborný spôsob ako predísť mäkkej škrupine vajíčka, a vysileniu samice. Dávkovanie: ½ tablety na 20g vaječnej zmesi. 

 

 

 

 

 

Cena: 2,34€/500mg

Energy blok small (Witte Molen) – používam

IMG_0800Minerálny blok s obsahom jódu, výťažkom z treščej pečene, a morských rias. Minerálny blok pripevňujem do každej klietky. Vtáky ho ozobávajú najmä počas hniezdenia a počas prezimovania. Niektoré vtáky ho neprijímajú vôbec. Treba naň vtáky naučiť a to tak že ho budú mať stále, stačí že jeden ho bude ozobávať a začnú všetci.

Cena: 0,50 €/ks 

 

 

 

 

Sépiová kosť – používam

IMG_0796Je prirodzeným zdrojom vápnika a minerálnych látok. Pripevňujem ju do každej klietky. Vtákom sa pri jej ozobávaní tiež brúsi zobák čo zabraňuje jeho prerastaniu. Niektorý chovatelia odporúčajú sépiovú kosť pred použitím 2 krát prevariť vo vode aby sa zbavila nadbytočnej soli.

Cena: 0,50€/kus