vaječná zmes/domáca


                Bielkoviny majú medzi živinami najdôležitejšie postavenie – sú základnou stavebnou zložkou všetkých organizmov a ich častí. V prírode vtáky prijímajú bielkoviny zo semien v mliečnej, voskovej zrelosti, zo živej potravy… V chove sa dá táto pestrá potrava zabezpečiť náhradnými krmivami, ktoré sa zložením približujú tej prirodzenej potrave. Jedným z vhodných a asi najčastejšie skrmovaných krmív ktoré zabezpečujú bielkovinovú zložku kŕmenia, sú vaječné zmesi. Poznáme 2 typy vaječných zmesí ktoré v nasledujúcich riadkoch popíšem.  

Domáca vaječná zmes

vaječná zmes/domáca
vaječná zmes/domáca
tabuľka prehľadu živín v domácej vaječnej zmesi
tabuľka prehľadu živín v domácej vaječnej zmesi

Domáca vaječná zmes je stále najpoužívanejšou. Jej zloženie síce nie je tým najvhodnejším, no aj tak predsa len je to zmes hlavne prírodného zloženia, bez rôznych chemických nahrážok.

 Jednotlivé živiny

Pre lepší prehľad v obsahu živín vo vajci uvediem tabuľku.

Zloženie

„Čo chovateľ to iný recept“. Túto vetu nájdeme takmer v každej knihe, popisujúcej tento typ vaječnej zmesi. A je to naozaj tak, každý chovateľ si do toho základu vajce, mrkva, strúhanka, pridá to svoje, či už je to doba varenia vajca, doplnky ( vitamíny, hmyz ), vždy si to upravíme podľa seba a keď sa nám recept vydarí a naši zverenci takto upravenú vaječnú zmes rady prijímajú, tak si potom presadzujeme hlavne tú svoju „najlepšiu“.

Základ tejto vaječnej zmesi tvorí: natvrdo uvarené vajce , mrkva, strúhanka, a doplniť môžeme naozaj „všetko“, napr. : vitamínové prípravky, drvenú sépiovú kosť, sušený hmyz, zelené krmivo, semená, sušené mlieko…

Môj recept: ako som už písal každý si presadzuje tú svoju, a tak sa aj ja podelím s vami o môj recept.

Základ je u mňa klasické čiže natvrdo uvarené vajce ktoré varím cca polhodinu, strúhanka , mrkva, a pridávam sušené dafnie, vitamínové a minerálne prípravky ( Nutrimix EX, Supervit D, kalciové tablety ), niekedy pridám aj niektoré druhy semien ( proso, lesknica, niger), a rôzne druhy byliniek ( skorocel, žíhlava… ), a ako posledné pridávam prípravok Humac natur. Takto upravenú vaječnú zmes skrmujem a zamrazujem.

Všeobecný postup pri robený domácej vaječnej zmesi:

Natvrdo uvarené vajce ( varíme aspoň 15 minút ) najemno nastrúhame, pridáme nastrúhanú mrkvu dobre umytú, pridať môžeme aj rôzne nasekané zelené krmivo, a nakoniec pridáme strúhanku ( použiť môžeme aj podrvené piškóty, sucháre…), pridávame toľko strúhanky aby nám vznikla sypká nelepivá hmota.

Výhody a nevýhody domácej vaječnej zmesi:

Výhody:

 1. môžeme do nej doplniť čo chceme
 2. pripravujeme si ju sami a vieme čo do nej dávame
 3. čerstvosť ( samozrejme iba novo pripravená zmes)

Nevýhody:

 1. horšia stráviteľnosť ( hlavne vaječného žĺtka, a stav, v ktorom je toto vajce podávané )
 2. čas ktorý musíme vynaložiť na prípravu
 3. kazenie sa po určitej dobe

„Kúpna“, priemyselná vaječná zmes

priemyselne vyrábaná vaječná zmes fa. Witte Molen
priemyselne vyrábaná vaječná zmes fa. Witte Molen

Priemyselná vaječná zmes obsahuje menej bielkovín ako domáca a tak je vhodná hlavne pre tie domestikovanejšie druhy vtákov a pre tie ktorých spotreba bielkovín je menšia. Dnes nájdeme na trhu veľké množstvo týchto výrobkov, a väčšina sa niečím odlišuje od tej druhej. Niektoré zmesi sú vláčnejšie a jemné napr. All-pet (obsahujú viac olejov, ktoré sú obsiahnuté v konzervantoch), niektoré naopak suché a hrubé (CéDé, Quiko, Orlux). No v podstate všetky majú rovnaký základ, ako je tomu aj pri domácej vaječnej zmesi. Tieto zmesi sa vyrábajú z vaječného bisquitu.

Túto vaječnú zmes môžeme podávať buď v suchom stave bez úpravy, a navlhčené vodou ( tak aby vznikla sypká ,nelepivá hmota). Zmes môžeme doplniť tiež o rôzne komponenty napr. nastrúhanú mrkvu namiesto vody (mrkva zmes zvlhčí), nasekaním zeleným krmivom, môžeme pridať aj vlastné vitamíny, čo je ale zbytočné lebo tieto zmesi už zvyčajne majú vo svojom zložený aj pridané vitamíny. Veľmi častým a vhodným spôsobom podávania týchto zmesí je vlhčenie naklíčeným zrnom.

Jednotlivé živiny

Pre lepší prehľad v obsahu živín v priemyselných zmesiach uvediem tabuľku.

Z tejto tabuľky je vidieť že vaječná zmes All-pet neobsahuje vitamíny, a tak by ich doplnenie nebolo na škodu.Skratka IU, uvedená pri vitamíne A a D, označuje medzinárodné jednotky.

tabuľka prehľadu živín obsiahnutých v priemyselne vyrábaných vaj. zmesiach
tabuľka prehľadu živín obsiahnutých v priemyselne vyrábaných vaj. zmesiach

Výhody a nevýhody priemyselnej vaječnej zmesi:

Výhody:

 • lepšie stráviteľné oproti domácej zmesi
 • dlhšie vydržia a to aj pri vyšších teplotách
 • tieto zmesi väčšinou obsahujú takú dávku vitamínov, minerálov a aminokyselín, ktorá je optimálna pre exotické vtáctvo
 • šetrí čas chovateľovi pri príprave

Nevýhody:

 • je priemyselne vyrábaná, a nie vždy vieme čo všetko bolo do nej pridané
 • obsahuje konzervanty
 • nie všetky vtáky ju rady prijímajú

Moje skúsenosti s jednotlivými druhmi vaječných zmesí

V mojom chove preferujem domácu vaječnú zmes, recept ktorý som uviedol vyššie som vytváral po 3roky, až do tejto fázy. Vždy som niečo doplnil a ak sa to vyplatilo tak som to už vždy zaraďoval do zmesi. V zime roku 2010 som vyskúšal podávanie priemyselnej vaječnej zmesi. Podával som hu počas celého obdobia biologického kľudu, v dávkovaní 1-3krát do týždňa (Zebričkám pestrým austrálskym). Zebričky sa po jej podávaní na jar celkom dobre preperili, a potom nasledovalo obdobie aktivity. V podávaní tejto zmesi som pokračoval, lebo som chcel zistiť jej vlastnosti počas hniezdenia. A tu to všetko spadlo. Zebričky aj keď sú úplne

bielkoviny a ich vplyv na preperovanie mláďat
vplyv bielkovín na preperovanie

domestikovaným druhom, a pre odchov nepotrebujú veľa bielkovín, zabíjali polovicu mláďat vo svojom hniezde. Vtáky zabíjajú mláďatá buď z nedostatku bielkovín, alebo to jedince proste zdedí. Keďže som vedel že samica to nemala od koho zdediť lebo jej rodičia boli výborný na odchov, a nikdy to neurobila, tak pripadala len možnosť nedostatku bielkovín. Pud sebazáchovy je silný a pokiaľ majú rodičia málo bielkovín v potrave, tak musia znížiť počet mláďat aby ich dokázali odchovať a zároveň aby prežili aj oni. A tak som skúsil nahradiť priemyselnú zmes za domácu, a všetko sa zlepšilo. Páry vyviedli z hniezd raz toľko mláďat ako pri podávaní priemyselnej vaječnej zmesi, a od vtedy nezabili ani jedno zo svojich mláďat. Kvôli tejto skúsenosti nepodávam priemyselnú vaječnú zmes. No jej podávanie počas obdobia kľudu sa mi zdá celkom vhodné. Jej menší obsah bielkovín zbytočne nestimuluje vtáky na hniezdenie, a tak prečkajú obdobie kľudu naozaj v kľude a dostatočne si oddýchnu. Moja druhá skúsenosť s vaječnými zmesiami je taká že nie každý vták prijíma hore uvedenú vaječnú zmes (môj recept) a tak poslednú dobu skrmujem len čistú domácu vaječnú zmes. Jej zloženie je jednoduché: vajce, mrkva, strúhanka + doplnok (Roboran, Nutrimix…). Túto vaječnú zmes prijímajú všetky vtáky v mojom chove, a tak už dnes viac preferujem túto „jednoduchú“ vaječnú    zmes.

 

mláďa zebričky pestrej austrálskej pri pojedaní vaječnej zmesi
mláďa zebričky pestrej austrálskej pri pojedaní vaječnej zmesi