Otázka:

Dobrý deň,
v chovprodukte nám predavač radil ,aby sme k samčekovi dokúpili druhú samičku. Boli by teda v klietke tri zebričky. Vraj si potom nebudú vyzobávať perie ako teraz. Pôvodne sme však premýšľali nad kúpou samostatnej klietky pre našu samičku. Čo je teda lepšie?

Odpoveď:

Zdravím. Každopádne, predavač Vám poradil úplnú sprostosť. Samec s dvoma samičkami, to je úplný nezmysel. Budú sa Vám byť ešte viac. Viete to že či si párik vytrháva perie, má svoje príčiny. Najčastejšie to býva: príliš bohaté kŕmenie, hniezdny pud. Neviem ako ich chováte, ale ak nechcete aby mali mladé… mali ste samcovi radšej kúpiť samca ako samicu. Ale ak chcete aby mali mladé, tak ich teraz cez zimu oddelte, kŕmte ich striedmejšie (len suchá zmes zŕn a raz do týždňa vaj. zmes). A niekedy na jar ked bude teplejšie ich dajte von, dajte im búdku, hniezdny materiál, a denne im podávajte vaj. zmes, okrem iného. A pripravte si ďalšiu klietku na mláďatá .

3 thoughts to “Samček a samica si vytrhávajú perie. Dokúpiť ďalšiu zebričku, alebo kúpiť ďalšiu klietku?

 • Michaela

  Dobrý deň, chcem sa poradiť, už vyše roka máme pár zebričiek, ešte v zime samička zniesla 3 vajíčka ale na zem nie do búdky a vôbec si ich nevšímala, vajíčka som preložila do búdky a nič, ignorovala ich… teraz by som chcela aby zahniezdili ale ako to bude tak isto tak neviem či to má zmysel… viete mi poradiť? ďakujem Michaela

  Odpovedať
  • Jaroslav Dvorský

   Dobrý deň. Samičky častokrát znášajú vajíčka počaas zimnej sezóny len z dôvodu že sa mo samčekom pária, ale väčšinou samička sama vie že nemá dostatok potrebných živín a priestoru na hniezdenie, tak vajíčko len znesie a nechá tak. To že by na jar nezahniezdili by som sa neobával. Dajte párik s klietkou na kľudné miesto, ideálne niekde kde majú počas dňa tieň, aj slnečné lúče, dajte im búdku (môžete im hniezdo trošku predpripraviť zo sisalových a kokosových vlákien ktoré kúpite v každom chovprodukte), na dno klietky im dajte pravidelne trochu hniezdneho materiálu, a „dopujte“ ich púpavovými listami, a vaječnou zmesou tak ako je uvedené v mojich článkoch tu na webe. A zvyšok nechajte na párik 🙂 . Prajem veľa úspechov.
   JD

   Odpovedať
 • Erika

  Dobrý deň,
  Mám otázku….
  mám párik zebriciek a už druhý deň sú akési nafúknuté
  Čo im je? Nenastala žiadna zmena v kŕmení
  Dakujem

  Odpovedať

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *