Výskyt

PANHNETABS-spoluPanenka hnedoprsá vytvára v areály svojho výskytu 6 poddruhov, z ktorých nájdete nižšie popísané len dva poddruhy, ktoré sú v chovoch zastúpené v najväčšom počte:

 1. Panenka hnedoprsá východoaustrálska (L. c. castaneothorax)

  Výskyt: východná Austrália

  Sfarbenie: u paneniek hnedoprsých je samec aj samica sfarbená rovnako. Od čela až na krk je perie sfarbené sivo (s odtieňmi hnedej). Maska je čierna (čierno-hnedá), so svetlejšími pierkami ktoré tvoria dojem pruhov. Brada je čierna. Chrbát aj krídla sú gaštanovo hnedej farby s lesklým odtieňom. Kostrč je žltá s nádychom oranžovej. Chvost je žltohnedý. Hnedočierny pásik oddeľuje lieskovcovo-hnedú hruď od smotanovo bieleho brucha. Po bokoch sú čierne a hnedé pásiky.  Táto čiara najmä u samcov s vekom hrubne. Zobák je strieborno sivý, nohy sivé.

 2. Panenka hnedoprsá bielohlavá (L. c. sharpii)

  Výskyt: Indonézia

  Sfarbenie: je podobné nominálnej forme teda panenke hnedoprsej východoaustrálskej, ale čelo, temeno, a krk sú svetlejšej šedivo bielej farby. Pásiky po bokoch sú len čiernej farby.

   

  Použitá literatúra: Astrildovití ptáci – chovatelská encyklopedie (Pavel Pavlovec, Michal Vít)

                                   ISBN   978-80-7322-113-3

  Chov v zajatí

  Už čoskoro

  Ďakujeme za pochopenie

Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/users/jaroastrild/australianastrild.eu/web/wp-content/plugins/facebook-this/facebook.php on line 140 Warning: file_get_contents(http://api.tqj.us/v3/link/creditbyversion/www.australianastrild.eu/2/1): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/users/jaroastrild/australianastrild.eu/web/wp-content/plugins/facebook-this/facebook.php on line 140