Chovateľský zošit

Každý chovateľ ktorý to s chovom myslí aspoň trochu vážne si zavedie akýsi systém evidencie každého jedinca vo svojom chove.Ja osobne si vediem o druhoch ktoré chovám, chovateľský zošit. V ňom mám kolonku pre každého jedinca v chove kde mám poznačené napr. dátum narodenia, rodičov, sfarbenie, s kým je v páre, veľkosť, typ generácie, a samozrejme číslo krúžku a ešte miesto alebo od koho som jedinca získal alebo či je to môj odchov.V takomto zošite mám takisto zapísané podrobné priebehy hniezdení a pozorovanie alebo skúsenosti na ktoré netreba zabudnúť. Takýto zošit je potrebný ak si napríklad chovateľ ktorý od nás kupuje jedinca vyžiada rodokmeň, alebo informácie o jedincovi.

Môj evidenčný zošit na stiahnutie: EVIDENCIA CHOVU – Australianastrild.eu

uzavreté krúžky
uzavreté krúžky

Krúžkovanie

Krúžkovanie poznáme dvoch typov:
1. Krúžkovanie mláďat, uzavretým krúžkom
2. Krúžkovanie dospelých vtákov otvoreným krúžkom pre rozpoznanie pohlavia

Výhodou krúžkovania mláďat je že vták má jasnú identitu, lepšie rozpoznávanie (rok narodenia, štát, chovateľ, organizácia)…a tým aj vyššia šanca úspešného predaja odchovou.
Nevýhodou môže byť snáď len riziko úrazu (zachytenie, opuchnutie).No krúžkovať sa podľa mňa oplatí, preto že krúžkovaný vták má pre chovateľa samého či kupcu väčšiu cenu, a je možno pre chovateľa by som povedal pýchou.

Mláďatá krúžkujeme uzavretými krúžkami (u zebričiek o priemere 2,8mm). Krúžkujeme mláďatá vo veku od 7 do 10 dní. Keď krúžkujeme mláďatá v 7 dňoch to môže byť ešte priskoro a mláďaťu krúžok môže ešte spadnúť z nohy. Vek mláďaťa vhodný na krúžkovania je stanovený približne, a totiž, mláďatá ktorých je v hniezde viac rastú pomalšie, ako mláďatá ktorých je v hniezde menej, a tak sa často stáva, že keď je v hniezde len jedno či 2-3 mláďatá tak môžu byť už na 5 či 6 deň vhodné na okrúžkovanie, alebo naopak pokiaľ je mláďat v hniezde veľa (5-7) tak môžu byť mláďatá vhodné na okrúžkovania až niekedy 10 dní od vyliahnutia.

okrúžkované mláďa zebričky pestrej austrálskej
okrúžkované mláďa zebričky pestrej austrálskej

 A v prípade búdky v ktorej je viac mláďa-t (4-7), tak tam mláďatá rastú pomalšie a sú aj slabšie, a tak keď krúžkujem mláďatá z takejto búdky v 7 dňoch tak im ešte krúžky padajú z nohy.

Dátum krúžkovania nesmieme prepásť lebo mláďatá už väčšinou v tých 10 dňoch máme čo robiť aby sme im navliekli krúžok. Keď náhodu túto dobu prepasieme tak môžeme okrúžkovať mláďatá po vyletení z budky väčším krúžkom u astrildov asi o priemere 3 mm.Keď nám krúžok nechce prejsť cez nohu už pri malom mláďati môžeme mu nohu pomastiť olejom alebo maslom a vtedy by mal preklznúť.

Krúžkujeme nasledovne :
1. mláďa uchopíme do ruky tak aby nám nevykĺzlo ( mláďa bude kopať a vrtieť sa ), no nesmieme ho chytiť veľmi silno, aby sme mu neublížili
2. chytíme mu do prstov nožičku tak aby sme mu držali prvé tri predné prsty
3. krúžok pomaly prevlečieme cez tieto prvé tri prsti a posúvam ďalej až ku kĺbiku
4. prevlečieme aj cez posledný zadný prst

DSC_0301 (2)Väčšina vtákov odchovaných v mojom chove je krúžkovaná. Od roku 2013 je každý okrúžkovaný vták, ktorý pochádza z môjho odchovu, okrúžkovaný krúžkom na ktorom sú vyznačené moje iniciály (JD).

mláďa po okrúžkovan
mláďa po okrúžkovaní