Moje chovné zaridanie na odchov
Moje chovné zaridanie na odchov

Chovné zariadenie je podľa mňa jeden z najdôležitejších bodov k dosiahnutiu úspechu v chove. Na chov možno použiť voliéry, klietky, debnové klietky,vitríny, skleníky a iné. V mojom chove som spočiatku používal voliérku, o rozmeroch 70x115x40 cm (dxvxš), ktorá bola umiestnená na balkóne a slúžila na odchov. Choval som v nej max. 3 páry zebričiek pestrých austrálskych, ktoré tu vcelku úspešne odchovávali. Mláďatá som premiestňoval do preletovačky o rozmeroch 100x50x30 cm. Čo sa mi ale nepáčilo bol nepokoj počas chovnej sezóne, a časté boje a stým spojené aj neúspechy jednotlivých chovných párov. Tak som sa rozhodol pre zmenu typu chovného zariadenie.

V roku 2012 som vymenil chovné zariadenie za zostavu debnových klietok. V každej z klietok je umiestnený každý pár samostatne, a tým majú páry väčší pokoj počas hniezdenia. V tejto zostave sa nachádzajú tri klietky o rozmeroch 70x45x40 cm (dxvxš), a jedna klietka o rozmeroch 70x65x40 cm. Spodná klietka je vyššia kvôli tomu aby v nej nebola tma keďže sa nachádza najnižšie. Táto zostava je tiež umiestnená na balkóne. Materiál sú OSB dosky kvôli poveternostným vplyvom.  Ako preletovačky pre mláďatá momentálne používam voliery o rozmeroch 100x50x50 cm a 70x115x40 cm.  Na zimu vtáky premiestňujem do pivničných priestorov do volierok o rozmeroch 120x70x40 cm a 100x50x30 cm.

klietka 70x40x40
klietka 70x40x40 cm
klietka 70x60x40
klietka 70x65x40 cm
Prezimovanie
Prezimovanie 120x70x40 cm
Prezimovanie 100x50x30
Prezimovanie 100x50x30 cm

 

 

 

 

 

Vývoj môjho chovného zariadenie

Voliéra/klietka (používaná v rokoch 2009 - 2010
Voliéra/klietka (používaná v rokoch 2009 – 2010)
Voliéra + preletovačka pre mláďatá (používané v roku 2011)
Voliéra + preletovačka pre mláďatá (používané v roku 2011)
Chovné zariadenie (na odchov) zavedené od roku 2012
Chovné zariadenie (na odchov) zavedené od roku 2012

 

 

 

 

 

 

Vybavenie klietky

V klietkach používam krmítka ktoré sú zavesené z von, a tým dochádza k menšiemu rušeniu páru počas hniezdenia. Tieto krmítka sú štyri, v dvoch je zmes semien, a vo zvyšných dvoch suchá vaječná zmes, a grit obohatený o prípravok Humac Natur exot. Ďalej sa v každej klietke nachádza napájačka, sépiová kosť, minerálny blok, a štyri bydlá najčastejšie z vŕby alebo bazy. Domácu vaječnú zmes podávam v malých miskách ktoré sú k dostaniu v záhradkárskych potrebách, v týchto miskách podávam aj naklíčené zrná. Na kúpanie predkladám misky s priemerom 20 cm.

špeciálna miska na kŕmenie, zavesiteľná zvonku
špeciálna miska na kŕmenie, zavesiteľná zvonku
napájačka
napájačka
misky
misky

 

 

 

 

 

Hniezdne búdky

Ďalším bodom úspechu sú nepochybne búdky.Vyskúšal som už viacero typov búdok aké sú k dostaniu alebo možno vyrobiť či už hniezdne košíky, polobúdky, kmeňové búdky, no najviac sa mi osvedčili búdky s kruhovým otvorom. Hlavne kvôli menšiemu nebezpečenstvu vypadnutia mláďaťa alebo vajíčka z hniezda, vlhkosti v búdke a aj prijímaniu týchto búdok vtákmi. Búdky sú zhotovené z 1,5 cm borovicovej dosky, vonkajšie rozmery búdky sú 16x12x12 kde najväčší rozmer je výška. Kruhový otvor má priemer 6 cm, menší rozmer otvoru sa mi neosvedčil lebo pár si pri ňom nemôže vytvoriť dokonalé hniezdo lebo nemôžu materiál dostať do búdky cez otvor. Búdka sa otvára zhora, a na kontrolu sú na nej okrúhle dvierka o priemere 6 cm.  Cez ktorý kontrolujem znášku a vyberám mláďatá pri okrúžkovaní. Búdky sú zavesené z von klietky, čo nezmenšuje priestor v klietke. Oko hniezdny materiál predkladám sisal, kokosové vlákna, špagát, seno, trávy…U každého páru treba vypozorovať čo do búdky dáva najčastejšie, a to im predkladať, napríklad  zebričky mi vždy zúžitkujú všetko čo im dám, ale panenky hnedoprsé používajú u mňa najviac rôzne suché trávy. 

kmeňová hniezdna búdka
kmeňová hniezdna búdka
polotvorená hniezdna búdka
polotvorená hniezdna búdka

Čistenie

Pre uľahčenie čistenia je na spodku každej klietky plastový šuplík o rozmeroch dna klietky. Na dno klietky čiže do šuplíka dávam novinový papier, ktorý vymieňam dva, tri krát do týždňa. Častejšie je treba ho vymieňať keď pár nehniezdi alebo sú mláďatá už von z hniezda kedy je viac znečistený, než keď pár sedí na znáške a kŕmi mláďatá. Bydlá vymieňam raz za 1-2 mesiace alebo podľa miery znečistenia. Klietky ako také čistým pred a po chovnej sezóne. Proti parazitom používam pri čistený klietok a búdok Biokill, a na dezinfekciu iba horúcu vodu, ale rozmýšľam nad kúpou prípravku Virkon.

prípravok proti parazitom
prípravok proti parazitom