Otázka: 
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, ako zamedziť zebričkám v hniezdení… Skúšal som už všetko možné, ale nič nemalo ten správny výsledok, a s rozdelením podla pohlavia som dobre skúsenosti nemal…
Odpoveď:
Otázka ktorú mi kladiete je asi najčastejšia s akou sa stretávam v chove zebričiek. Na túto otázku však nejestvuje jednoznačná odpoveď ale napriek tomu Vám napíšem to ako postupujem ja pri takomto probléme.
Môj chov realizujem v debnových klietkach z toho dôvodu že v minulosti sa mi za jedno chov zebričiek po viacerých pároch spolu, v jednej voliere nevyplatil. Keďže nemám dostatok priestoru tak aj volierka nebola príliš ideálna a to sa odrážalo aj na agresivite párov počas hniezdenia, a tak sa mi často stávalo že z 3 párov mi zahniezdili len 2 či len 1.
Počas toho ako realizujem chov v debnových klietkach som prišiel na to že veľmi veľký vpliv na hniezdny pud vtákov má aj vzájomné pôsobenie, teda ak jeden pár sa snaží o hniezdenie tak aj ostatné pári majú na to “nábeh”.
V debnových klietkach kde sú zebričky po pároch sa to dá lepšie “koordinovať” či ovplivňovať.
Chovnú sezónu začínam cca. začiatkom mája… asi viete čo nasleduje. No a v prípade úspešného odchovania mláďat (1 hniezdo/pár) sa snažím “vnútiť” danému páru oddych. Schválne píšem že”vnútiť” pretože mám aj také páry ktoré sa jednoducho “oklamať” nenechajú a ďalšie hniezdo by spravili kľudne aj na zemi. Tak v tom prípade im búdku nechávam a snažím sa im aspoň prilepšiť kŕmením lebo samica býva aj keď to najprv nie je vidieť, vyčerpaná.
No teda v prípade že úspešne odchovajú aj druhé hniezdo tak, ako vždy mláďatá cca. po 14 dňoch od vyletenia z búdky, oddelím od rodičov (všetky mláďatá musia vedieť prijímať každý druh potravy ako je zrná, vaj. zmes, zelené kŕmenie a samozrejme vodu, pokiaľ je medzi nimi “zaostalejší jedinec tak pobyt s rodičmi predĺžim). Zvyčajne vždy keď vyletí aj posledné mláďa z búdky, tak búdku odoberiem. Síce by si tam mláďatá ešte určite pár dní pospali, ale z vlastnej skúsenosti to nerobí dobrotu, búdku nechať. Veľa párov totiž skúša založiť nové hniezdo aj keď tam ešte spia ich predošlé mláďatá, a to potom robí len šarapatu a z nových vajíčok samozrejme nikdy nič nie je. Každému páru nechávam do roka zahniezdiť
 krát alebo podľa počtu mláďat cca. max. 14 mláďat/pár.
Vždy sa však aj po druhom hniezde ešte snažia niektoré páry vytvoriť hniezdo a začať tretiu znáškou, s tým treba počítať.
Základom proti hniezdeniu je: prestať podávať – vaj. zmes, zelené kŕmenie… Iba suchá zmes zŕn a voda, a grit… To im musí na cca týžden stačiť. To by im malo napovedať že už nemajú dostatok kŕmenia na odchov. Ale pokiaľ to nepomôže je nutné oddeliť samca od samice. Síce píšete že sa vám to nevyplatilo. Ja takto chov počas prezimovania realizujem úspešne už asi 3 roky a zatial sa mi to len vypláca. Najmä samice si oddýchnu od samcov, môžem im prilepšovať čosa týka kŕmenia bez toho aby som sa bál že samce budú moc nabudené…
Veľa chovateľov (tým nechcem poukazovať na nikoho konkrétne) si myslí že na chovnú sezónu sa pripravuje tesne pred hniezdením. Ale opak je pravdou. Základ je zima.
Pokiaľ budete svojim vtákom počas zimi podávať často vaj. zmes, zelené kŕmenie, klíčené, a proste budú sa mať “dobre”, tak potom nebudú poznať rozdiel medzi letom a zimou, a budú chcieť hniezdiť aj v zime či keď to nie je “vhodné”.
Preto je dôležité im počas zimy zmeniť kŕmni program a kŕmiť : základ + max. raz týždenne minimálne množstvo vaj. zmesi na akú sú zvyknuté, pravidelne raz do týždňa vitamíny (viac o vitamínoch na mojom webe www.australianastrild.eu) a ozaj len sporadicky nejaké to zelené či dáke ovocie či zelenina.
Pri takomto kŕmení ich organizmus bude cítiť že je čas oddychu, a to je podstatné.
Vhodné je aj pri zebričkách, teda mne sa to osvedčilo: znížiť teplotu v chov. zariadení ( v mojom 10-15 °C počas zimy), a menej svetla v miestnosti kde ich máte.
 
To sú teda moje postrehy a rady ktoré Vám môžem poskytnúť. Pokiaľ Vám pomohli tak som Vám neodpovedal zbytočne. Budem rád keď ma budete informovať či niečo z toho realizujete, prípade že Vám to pomohlo.
 
P.S znášaniu vajíčok (občasnému) aj počas zimy sa asi zabrániť nedá, na to som u zebričiek zatiaľ žiadny “liek” nenašiel 🙂

2 thoughts to “Ako zamedziť zebričkám v hniezdení?

 • Peter

  Dobry den chcem sa spytat čo mam robit ak my mladata vyletia z hniezda no totiž stalo sa mi to ze pridem od starkej a idem ich nakrmit a čo vidim no vidim odtrhnute hlavičky od tela prežila iba jedna zo 4 . Neviem čo by ich mohlo za biť prosim vas co mam robit dalšie dva pary začali tieš sedieť na vajíčkach.

  Odpovedať
  • Jaroslav Dvorský

   Dobrý deň.
   Tento problém býva častokrát spôsobený najmä kŕmením, ktoré obsahuje priveľa vitamínov E alebo bielkovín. Druhá varianta býva taká, že v primalej klietke sa nachádza priveľa hniezdiacich párov. Moje odporúčanie je také aby ste pokiaľ nemáte klietku/ volieru veľkú aspoň 2metre na dlžku tak chovajte radšej jeden pár zebričiek, ak tak tak druhý pár nech je iný druh astrildovitých. Tým predídete ku šarvátkam. A takisto sa snažte odsledovať reakcie na kŕmenie. Všetko je napísané v mojich článkoch o chove.

   Jaroslav

   Odpovedať

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
Warning: file_get_contents(http://api.tqj.us/v3/link/creditbyversion/www.australianastrild.eu/2/1): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 403 Forbidden in /home/users/jaroastrild/australianastrild.eu/web/wp-content/plugins/facebook-this/facebook.php on line 140