Otázka:

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás ako chovateľa zebričiek. Chcel by som sa spýtať, čo máme urobiť v nasledujúcom prípade. Zebričkám sa pred šiestimi týždňami vyliahli dve mláďatá. Jedno ešte stále prijíma potravu od rodičov, samček ju občas prikŕmi, ale po štyroch týždňoch začala samička znovu znášať vajcia (6). Vajcia odoberáme a včera sme už samičku dali do inej klietky, mám obavy aby sa naprosto nevyčerpala. 

Odpoveď:

Dobrý deň Pavel. Prípad ktorý opisujete je pri chove zebričiek doslova tuctový, písalo mi o radu už veľmi veľa chovateľov a to čo som napísal aj im napíšem aj Vám. Všetko záleží na kŕmení, veľkosti klietky, a dodržiavaní určitých pravidiel či zásad.

Napíšem Vám to čo by som robil ja: pred tým ako chcem aby mal pár hniezdo začnem výdatne kŕmiť, základ teda suchú zmes zŕn, doplním o vaječnú zmes (suchú vaj. zmes podávam nepretržite, a domácu dávam denne čerstvú. ), taktiež im ponúkam rôzne druhy zeleného kŕmenia a prípadne ak vidím že samička nie je stále veľmi schopná hniezdenia (kvalitného) tak vodu obohatím o vit. D, A , B v pravidelných dávkach. Všetko nájdete na mojich stránkach. Hneď ako samička znesie do hniezda prvé vajíčko, tak prestanem podávať domácu vaj. zmes (silný stymulant na hniezdenie) a obmedzím aj podávanie vit., zeleného kŕmenia… Toto všetko kvôli tomu aby samica a samec pokojne vysedeli znášku a nesnažili sa počas nej o ďalšiu… V deň keď sa im vyliahne prvé mláďa pozvoľna začnem s kŕmením domácej. vaj zmesi a zeleného kŕmenia… Všetko s mierou, radšej im dávajte len čajovú lyžičku na deň, a nebudete mať problémy s vyhadzovaním mláďat alebo s pokusmi o hniezdenie keď ešte nie sú mláďatá samostatné. Kým mláďatá nevyletia z hniezda kŕmim stále rovnako (výdatne), samozrejme od počtu mláďat prispôsobujem aj dávky. No a keď mláďatá už všetky vyletia z hniezda, tak búdku “radikálne” odstránim, aby pár nemal možnosť znova zahniezdiť a nechať mladé napospas…. Mláďatá nechávam s rodičmi 2-3 týždne, keď ich odstavujem od rodičov tak už musia byť samostatné, vedieť dobre lietať, prijímať samé potravu…. Po odstavení mláďat nechávam páru ešte 2 týždne prestávku nech si oddýchnu a po dvoch týždňoch im vrátim búdku a všetko odznova. Nechávam jeden pár hniezdiť max. 2-3 krát, podľa počtu mláďat (na pár max. 15 mláďat). Počas zimy mám páry oddelené, samice zvlášť (v jednej klietke) a samce zvlášť (v druhej klietke), tým docielim že si samice dôkladne oddýchnu, môžem sa o ne lepšie postarať a samce do nich nedobiedzajú a nechcú hniezdiť….

To je môj postup. Takže, neviem ako to robíte Vy, ale ja by som jednoznačne aspoň odstránil búdku, a prestal s kŕmením (výdatným) v prípade že už nechcete aby hniezdili. Ja nechávam vtáky hniezdiť len cez leto, kedy sú von, majú dostatok čerstvého kŕmenia, slnečného svetla a tepla. To sú najlepšie “veci” ktoré im môžete dopriať. Usmiata tvár so smejúcimi sa očami

5 thoughts to “Ako postupovať v prípade, že sa zebričky snažia o novú znášku aj napriek tomu že ešte kŕmia mláďatá z predošlého hniezda?

 • Braňo

  Dobrý deň chcel by som sa poradiť mám párik zebričik a začali mi znášať vajíčka lenže v priebehu dňa to vajíčko hneď zjedia. 2 krát som už mal mladé od iného páru a nikdy mi toto nerobili. Dá sa to nejako vyriešiť ? Ďakujem

  Odpovedať
  • Jaroslav Dvorský

   Dobrý deň.
   Aký vek majú samec a samička z toho páru? Niekedy sa totiž stáva že mladé, neskúsené páry rozbíjajú vajíčka, alebo zabíjajú mláďatá. Ale pokiaľ to nie je Váš prípad, tak ako druhá varianta je nedostatok živín. Je možné že ich nekŕmite dostatočne výživne na to aby založili znášku, a tak si to samica nahrádza… Čím ich teda kŕmite? Pokiaľ by sa nejednalo ani o jeden z týchto lepších prípadov, tak posledný je jednoducho genetická vloha. V tom prípade Vám neostáva nič iné len ich skúsiť prepárovať, alebo predať.
   Ďržím Vám palce.

   Jaroslav Dvorský
   australianastrild.eu

   Odpovedať
 • Michaela

  Dobry den naša zebrička zniesla 4 vajička a tento tyžden by sa už mali mlade vyliahnuť no ona už dve vydobala podavam im aj vaječnu zmes aj travu či jej nahodou nechybaju vitaminy doteraz sa zo samčekom striedali a sedeli na nich poradte dakujem:)

  Odpovedať
  • Jaroslav Dvorský

   Dobrý deň.
   S týmto chovaním som sa stretol aj ja. Býva to najmä mladým neskúseným párom, prípadne, pokiaľ vyďobú vajíčka tak tie ktoré nie sú oplodnené. Čiže sa nemusíte báť. Väčšinou vedia čo robia. No pokiaľ by to pretrvávalo, tak sa obávam, že s tým veľa nenarobíte. Mal som jeden pár ktorý vysedel znášku no mladé vždy zabil. Pritom kŕmené boli rovnako ako všetky ostatné páry. Jediné čo sa dalo v tomto prípade spraviť bolo pár rozdeliť, a skúsiť iného partnera. Ak ani to nepomôže, tak sú dané jedince na hniezdenie nepoužiteľné.

   Jaroslav

   Odpovedať
 • Tomáš

  Dobrý deň chcem sa opýtať koľko tak trvá aby z vajíčka vyliezlo vtáčik?????

  Odpovedať

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *