Obdobie biologického pokoja
V obdobý biologického kľudu je vhodnejšie zebričky kŕmiť suchou potravou.Základom je zmes zrnín – proso(biele,žlté,japonské,červené) až 70%,lesknica,mohár,senegalské proso a niger(len 2 až 5%).Občas podávame zelené krmivo,ovocie a zeleninu a, vaječnú zmes a iné doplnky stravy.
Obdobie prechodu (kľud-aktivita)
Toto obdobie je pomerne krátke, trvá približe 60 dní.V Austrálii by sa už mali začať ohlasovať dažde a to je signálom pre zebričky aby sa začali pripravovať na hniezdenie. Chovateľ by mal zebričkám začať zvyšovať podiel vaječnej zmesi v kŕmení, podávať zelené krmivo, ovocie, zeleninu. Predovšetkým samiciam by sme mali dotovať vápnik v strave aby ho mali dostatok kvôli znášaniu vajíčok.Podávať vitamíny hlavne D,E. Mineráli aspoň 2 krát týždenne. Chovateľ by mal vtáky umiestniť do voliery alebo klietky v ktorej prebieha odchov.Vzostupný prechod končí zasadnutím páru na znášku.
Obdobie biologickej aktivity
V tomto obdobý by mala byť teplota vzduchu stabilná asi 20-30 stupňov Celzia, takisto dĺžka svetelného dňa okolo 13 hodín.Vlhkosť prostredia by sa mala pohybovať od 40 do 60 %.V čase keď pár sedí na znáške prestaneme podávať vaječnú zmes kvôli tomu aby pár nerozbil vajíčka z pudu.Vaječnú zmes podávame až keď sa vyliahne prvé mláďa.Podávame dostatok vitamínov, zeleného krmiva, naklíčené zrná, vaječnú zmes…Obdobie biologickej aktivity končí keď vyletia posledné mláďatá z 2 alebo 3 hniezda.
Obdobie prechodu (aktivita-pokoj)
V podstate ide o to isté ako v prípade prvého prechodu (viď. vyššie),ibaže vtáky umiestníme do klietky v ktorej nemajú prístup k hniezdeniu.
Mohlo by Vás tiež zaujať: Harmonogram kŕmenia


